Autoteatro: Problémoví spolužáci
Imerzivní představení pro 2 diváky
Představení můžeme uvést v českém i anglickém jazyce!
Představení jsme schopni uvést až pro 7 dvojic zaráz. Po jedné realizaci pro 7 dvojic (cca 1,5h) jsme schopni odbavit dalších 7 dvojic.
Doba představení: 35 – 40 minut
Dohromady s úvodem a diskuzí: 1,5h
Kde: Café Paměti národa (Radnická 369/10, Brno střed) nebo u vás ve škole
Cena: 220 Kč na studenta / s expozicí v Paměti národa 350 Kč
Režie: Monika Okurková a kolektiv
Hudba: Matěj Záhořík
Zvuková postprodukce: Matěj Záhořík
Dramaturgie: Monika Okurková a kolektiv
Hrají: studenti difa JAMU – Alexandr Blaho, Anna Zahálková, Marcela Plíhalová, Nikola Izaiaszová, Tadeáš Novák, Vít Schreiber
ANOTACE:
Jana Kaněrová a Zdeněk Adamec. Oba narozeni v roce 1934. Oba studenti v nepříznivých 50. letech v Československu. Oba spolužáci Jany Horákové – dcery Milady Horákové, asi nejslavnější oběti komunistických politických procesů v Česku.
Díky autoteatru se na malou chvíli dostanete do jejich kůže a budete si umět lépe představit, čím si museli projít.























O hře
Autoteatro je experimentální divadelní forma, v níž se diváci stávají součástí příběhu – vstupují do kůže jeho protagonistů a stávají se jeho hlavními hrdiny.
Autoteatro se odehrává přímo u jednoho stolu. Účastníci dostanou na uši sluchátka, přes které dostávají veškeré instrukce. Hrou je zároveň provází speciálně vyškolení lektoři.
Ve hře Problémoví spolužáci se vžijete do kůže dvou současníků komunistického převratu v Československu – Jany Kaněrové a Zdeňka Adamce. Zažili dobu druhé světové války, kolektivizace i vykonstruovaných politických procesů. Jak si na tu dobu vzpomínají? Jaké to bylo vyrůstat v době, kdy člověk musel být komunista, nebo čelit represím, které ho mohly stát i život?
Kaněrová i Adamec se o své vzpomínky podělili s Institutem Paměti národa. Studenti JAMU pod vedením Moniky Okurkové je zpracovali do imerzivního divadla pro dva diváky.
Na každém představení očekáváme 2 účastníky. Ti u jednoho stolu dostanou sluchátka, díky nimž se vžijí do příběhu a rolí Jany Kaněrové a Zdeňka Adamce a alespoň částečně si prožijí to, čím se před lety prošli oni.
Hra nabízí vskutku nebývale intenzivní prožitek.
Nechává vás zažít, co si prožili skuteční lidé před více než půl stoletím. Uvědomíte si, jaké to je vzdorovat politickému nátlaku, represím, jaké to je žít ve strachu, uvědomíte si, čemu lidé kdysi museli čelit. Pomůže vám to docenit svobodu a demokracii.
Protože všechno, s čím vás ve hře budeme seznamovat, se skutečně stalo…
Před realizacemi uděláme se studenty krátký úvod, aby se na realizace představení zvládli naladit a věděli, co je čeká. Na závěr proběhne ještě společná reflexe.
Hry se může zúčastnit kdokoliv. Nemusí mít žádné herecké zkušenosti. Ačkoliv studenty ve sluchátkách budeme nabádat k určitým reakcím, nejdůležitější je být prostě na místě, protože se každý stane divákem i hereckým parťákem své dvojičce zároveň. A opravdu stačí jenom být, nikdo se nemusí snažit cokoliv hrát.
Během představení nijak netlačíme studenty do situací, které by mohli být nepříjemné. Do žádných interakcí nebudeme nutit. Každý může ze hry vystoupit.
Termíny & Rezervace v café paměti národa
25. dubna
21. května
20. června
V tyto dny mohou probíhat realizace v Café Paměti národa Brno. Můžeme program realizovat buď pro 7 skupin nebo vám domluvit dvojprogram v podobě divadla a expozice Paměti národa. Celková cena programu pak bude 350 Kč na studenta.
Cena za realizace u Vás ve škole je 220 Kč na studenta.
Naše scéna je jednoduchá. Vyšleme 2-3 herce s technikou (dvoje sluchátka, audiosystém, základní kostýmy).
Od vás potřebujeme prostor – ideálně větší třídu, jídelnu, tělocvičnu se sedmi stoly. U každého stlu je třeba mít 2 židle.
Představení je pro 2 diváky. (Je nutný sudý počet diváků). Maximálně odvedeme 7 dvojic zaráz – pokud k tomu máte adekvátní prostor. Je nutné, aby stolky nebyli moc blízko u sebe.
Je možné realizaci udělat vícekrát po sobě.

objednání a dotazy
Juliána Vališková
736791812
divadlodip@gmail.com
* Použité obrázky jsou ilustrační – pocházejí z představení autoteatra Autostop.