Autoteatro: Problémoví spolužáci

Imerzivní představení pro 2 diváky

Jana Kaněrová a Zdeněk Adamec. Oba narozeni v roce 1934. Oba studenti v nepříznivých 50. letech v Československu. Oba spolužáci Jany Horákové – dcery Milady Horákové, asi nejslavnější oběti komunistických politických procesů v Česku.

Díky autoteatru se na malou chvíli dostanete do jejich kůže a budete si umět lépe představit, čím si museli projít.  

O hře

Autoteatro je experimentální divadelní forma, v níž se diváci stávají součástí příběhu – vstupují do kůže jeho protagonistů a stávají se jeho hlavními hrdiny. 

Autoteatro se odehrává přímo v kavárně za běžného provozu. Účastníci dostanou na uši sluchátka, přes které dostávají veškeré instrukce. Hrou je zároveň provází speciálně vyškolení herci, kteří dotváří celkovou atmosféru. 

Ve hře Problémoví spolužáci se vžijete do kůže dvou současníků komunistického převratu v Československu – Jany Kaněrové a Zdeňka Adamce. Zažili dobu druhé světové války, kolektivizace i vykonstruovaných politických procesů. Jak si na tu dobu vzpomínají? Jaké to bylo vyrůstat v době, kdy člověk musel být komunista, nebo čelit represím, které ho mohly stát i život?  

Kaněrová i Adamec se o své vzpomínky podělili s Institutem Paměti národa. Studenti JAMU pod vedením Moniky Okurkové je zpracovali do imerzivního divadla pro dva diváky. 

Na každém představení očekáváme 2 účastníky, muže a ženu. Ti v kavárně (nebo obdobném prostoru) usednou ke stolu a dostanou sluchátka, díky nimž se vžijí do příběhu a rolí Jany Kaněrové a Zdeňka Adamce a alespoň částečně si prožijí to, čím se před lety prošli oni. S tím jim pomůžou vyškolení herci, kteří jim v procesu budou asistovat. 

Hra nabízí vskutku nebývale intenzivní prožitek.

Nechává vás zažít, co si prožili skuteční lidé před více než půl stoletím. Uvědomíte si, jaké to je vzdorovat politickému nátlaku, represím, jaké to je žít ve strachu, uvědomíte si, čemu lidé kdysi museli čelit. Pomůže vám to docenit svobodu a demokracii.  

Protože všechno, s čím vás ve hře budeme seznamovat, se skutečně stalo…              

Hry se může zúčastnit kdokoliv. Nemusí mít žádné herecké zkušenosti. Ačkoliv vás ve sluchátkách budeme nabádat k určitým reakcím, nejdůležitější je být prostě na místě, protože sloužíte jako divák a herecký parťák své dvojičce zároveň. A opravdu stačí jenom být, nemusíte se snažit cokoliv hrát. 

Během představení nebudete nijak tlačení do situací, které by vám byly nepříjemné. Do žádných interakcí vás nebudeme nutit. Vždy můžete ze hry vystoupit.

Otázky a odpovědi

Naše scéna je jednoduchá. Vyšleme 2-3 herce s technikou (dvoje sluchátka, audiosystém, základní kostýmy).

Od vás potřebujeme prostor (ideálně stolek v kavárně), kde hru můžeme uvést, a publikum. 

Hra může mít maximálně 2 účastníky najednou: muže a ženu. 

Můžeme ji ale hrát dokolečka, takže za pět hodin se postaráme o 10 diváků. 

Info

Doba představení: 
Cena za 5 realizací po sobě: 
Režie
Dramaturgie
Hrají:  

35 – 40 minut
domluvou
Monika Okurková a kolektiv
Monika Okurková a kolektiv
studenti difa JAMU 

Kontakt

Vojtěch Žák
info@divadlodip.cz
00420 775 636 658

* Použité obrázky jsou ilustrační – pocházejí z představení autoteatra Autostop.